Sluneční záření v zimě

Sluneční záření v zimě

Ochrana v chladném období

Dny se zkracují a síla slunce klesá. Přestože na podzim a v zimě nesvítí Slunce tak vytrvale jako v létě, UV paprsky stále dopadají na zem. Ochrana před sluncem proto není jen letní záležitostí - pokožku je třeba před UV zářením dobře ošetřit i v zimě.

Ať už lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo se věnujete turistice - zejména obličej a rty potřebují dostatečnou ochranu před slunečním zářením. Kvalitní opalovací krém je proto stejně důležitou součástí Vaší výbavy, jako helma, čepice a rukavice. Protože i když slunce v zimě tolik nehřeje, intenzita UVB a UVA záření se každých 100 metrů nadmořské výšky zvyšuje přibližně o 20 %. To znamená, že riziko spálení je v zimě na horách často vyšší než na letní dovolené na pláži. Sníh navíc odráží až 90 % UV záření, takže se k pokožce dostává i zespodu a ze stran.

Jaký ochranný faktor potřebuji?

Na sněhu a na horách byste se měli orientovat na vrchol léta a používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50. Kromě toho je obzvláště důležitý, i při nízkých teplotách, používat opalovací krém, který obsahuje málo vody, aby chránil pokožku před chladem.
Nezapomínejte na rty! Nemají mazové žlázy ani vlastní ochranu před sluncem. Hydratační krém na rty s UV ochranou je proto vhodné používat v každé nadmořské výšce.

Vrstva opalovacího krému na horské chatě?

Vrstva opalovacího krému chrání také před chladem! Avšak v teplé chatě je často vnímána jako velmi nepříjemná, protože se pokožka pod ní začne potit. Proto je nejlepší vrstvu krému odstranit měkkým hadříkem a před dalším dobrodružstvím venku se znovu čerstvě namazat.