Co-Washing & Squish to Condish

Co-Washing & Squish to Condish

Dokonalá péče pro kudrnaté hlavy

Vyzdvihněte krásu svých kadeří - díky Co-Washing a technologii Squish to Condish (STC)

Slyšeli jste o metodě Curly Girl (CGM)? Pokud máte kudrnaté vlasy, pravděpodobně jste se s tímto termínem setkali. Máme pro vás zajímavý příspěvek na blogu, který Vám tuto metodu péče o vlasy přiblíží. Jedním z nejdůležitějších pilířů CGM je znát svůj typ vlasů a dát si pozor, abyste se vyhnuli mnoha škodlivým látkám, které se bohužel často v konvenční kosmetice nacházejí.

Tím se dostáváme k dalšímu stěžejnímu bodu: k čištění vlasů by se neměl používat šampon. Místo toho se doporučuje používat kondicionér nebo Co-Wash. Ten nabízí to nejlepší z obou světů: šetrně čistí a zároveň vyživuje. Předpokladem je, že je kompatibilní s CGM. To znamená, že složky jsou z pohledu metody Curly Girl "čisté." Co-Washing je zkrácená forma mytí kondicionérem a pomáhá Vám očistit Vaše kadeře tím nejšetrnějším způsobem - bez šamponu a škodlivých sulfátů.

Protože šampony na vlasy často obsahují škodlivé složky, jako jsou drsné povrchově aktivní látky, které z vlasů opravdu dobře odstraňují přirozené oleje. To se na první pohled nemusí zdát špatné, ale může to poškodit vlasové vlákno, protože čistící účinek je pro pokožku hlavy a vlasy příliš silný. Zejména proto, že kadeře, vzhledem ke své specifické struktuře, potřebují speciální péči, aby nevypadaly matně a také aby nebyly vysušené nebo neztratily svou pružnost. Co-Washing je mnohem šetrnější.

Jaké jsou výhody?

Kudrnaté vlasy jsou sušší než rovné vlasy. Je to dáno jejich strukturou, protože přirozeným olejům produkovaným pokožkou hlavy trvá mnohem déle, než se dostanou do pramenů. Pokud si tedy budete vlasy neustále mýt šamponem, zůstanou suché, pokožka hlavy bude suchá a může Vás svědit.

Výhody Co-Washing

  • rovnováha vlhkosti pokožky hlavy a vlasů zůstává neporušená;
  • větší lesk a méně krepatění;
  • více definované kudrliny;
  • pružnost, redukovaná lámavost vlasů a snažší rozčesávání.

Pro koho je vhodný Co-Washing a metoda STC?

Pokud znáte své kadeře a svůj typ vlasů, pak můžete o své vlasy také co nejlépe pečovat.

Squish to Condish a Co-Washing jsou v podstatě vhodné pro téměř všechny typy vlasů - od hustých až po suché a porézní. Intenzivně hydratují a čistí, aniž by vlasy vysušovaly.

Například pro mastné vlasy není tato metoda nutně ideální - může způsobit, že se vlasy budou ještě více mastit, protože přebytek přirozených olejů nelze zcela odstranit. U poškozených a lámavých vlasů se Co-Washing důrazně nedoporučuje. Účelem kondicionéru je totiž vlasy zjemnit a udělat slabé, lámavé vlasy ještě jemnějšími není dobrý nápad. Pro tento typ vlasů existují speciální regenerační přípravky, které byste měli používat.

Svůj typ vlasů pravděpodobně znáte, ale znáte svůj typ kadeří?

Možná jste se setkali s pojmy jako kudrny 2c nebo 3b. Ve skutečnosti se jedná o typ kudrlinek a existuje jich několik - počínaje 2a s jemnými vlnami a konče 4c s nejsilnějšími kudrlinkami. Dané typy krásně ilustruje obrázek níže.

Nalezli jste svůj typ kaděří? Nebojte se, pokud to není jen jeden. Ve skutečnosti, většina lidí má smíšený typ dvou nebo více různých modelů.

Jak funguje Co-washing?

Pro tuto metodu jsou vhodné vlastní Co-Washes nebo bezsulfátové a bezsilikonové lehčí kondicionéry. Rozdíl spočívá v tom, že první z nich mohou obsahovat jemné čistící/surfaktantní látky, které jsou však podstatně šetrnější než ty, které jsou obsaženy v šamponu, a tak se z hlediska typu výrobku více podobají kondicionéru. Kondicionéry naproti tomu obvykle neobsahují žádné povrchově aktivní látky, ale jsou proto méně aktivní při mytí.

V Co-washing se nedoporučuje používat masky na vlasy nebo intenzivní vlasové zábaly. Tyto výrobky jsou příliš těžké a nejsou vhodné pro použití několikrát týdně.

Jakmile najdete ideální kondicionér pro své vlasy, navlhčete vlasy, jednou je opláchněte a poté na ně naneste Co-wash nebo kondicionér. Množství kondicionéru závisí na délce Vašich vlasů a na tom, kolik přípravku používáte. Kondicionér vmasírujte do vlasů asi na 5 minut - od kořínků ke konečkům - stejně jako při použití šamponu.

Při masáži bude Vaše pokožka hlavy jemně očištěna - přípravek zachytí všechny nečistoty z vlasů a pokožky hlavy. Před důkladným opláchnutím nechte kondicionér několik minut působit

Tento postup můžete opakovat, pokud máte pocit, že Vaše vlasy ještě nejsou řádně umyté.

Místo Co-washingu můžete také občas provést intenzivnější čištění:

Dobře se může hodit i tzv. metoda "Clarify." Pokud jsou Vaše vlasy po Co-washingu náhle bez tonizace, pokožka hlavy je suchá, svědí nebo dokonce šupinatí a máte pocit, že Vaše rutinní péče již nefunguje, pak se vytvořil tzv. "build-up" - tedy usazeniny produktu. To můžete napravit pomocí přípravku Clarify. Jednoduše použijte šampon kompatibilní s CGM - pokud dáváte přednost, existují také patentované šampony Clarifyer

Dalším způsobem je použití směsi vody a bio jablečného octa. To odstraní nánosy produktů a zanechá pokožku hlavy i vlasy čisté. Zároveň dodává vlasům živiny, které udržují jejich zdravý vzhled.

A teď to pravé ořechové: technika squish to condish

Pod tímto názvem si můžete představit něco jako "vmáčknutí kondicionéru" - do vlasů zapracujete trochu kondicionéru s vodou, čímž je intenzivně hydratujete a zároveň definujete.

Pro tento postup použijte svůj obvyklý kondicionér nebo Co-Wash a umyjte vlasy. Obvykle stačí malé množství. S trochou cviku rychle zjistíte, kolik kondicionéru skutečně potřebujete.

Jakmile máte vlasy umyté a rozčesané, můžete přejít k STC. K tomu naneste malé množství kondicionéru na mokré vlasy.

Nakloňte hlavu dopředu a nechte vlasy viset dolů. Měly by být stále mokré a na dotek připomínat mořské řasy: husté mokré prameny, které jsou měkké a hebké. Pokud tomu tak není, přidejte trochu kondicionéru.

Nyní zformujte ruce do misky a použijte ji k zachycení vody ze sprchy.

Vložte vlasy do rukou naplněných vodou a jemně je hněťte, od konečků ke kořínkům. U kořínků provádějte lehké pulzující pohyby, abyste vodu zatlačili dovnitř. Měli byste slyšet mačkavý zvuk, jenž zní, jako byste si vyplachovali ústa.

Nyní toto proveďte se všemi vlasy: po stranách, vzadu i vpředu.

Pokud jsou vlasy stále zacuchané nebo zamotané, postup opakujte.

Když už vlasy příliš nekapou, jste hotovi. Zároveň by měly být bez krepatění a vypadat definovaně.

Pokud tomu tak není, experimentujte s trochou více vody nebo užijte méně/více kondicionéru, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

Při této technice kondicionér NEVYMÝVEJTE. Ve vlasech ponechte pouze tolik kondicionéru, kolik je potřeba. Rovnoměrně se touto metodou rozprostře, přičemž jednotlivé prameny se mohou navzájem najít.

Po STC jsou vlasy připraveny na gel na lokny. Leave-In již nepotřebujete, pokud jej nechcete.

Poté můžete vlasy zabalit do ručníku nebo je nechat uschnout na vzduchu. Nezapomeňte však, že sušení na vzduchu může po této technice trvat o něco déle - právě jste zapracovali velké množství vody. Díky tomu budou Vaše kadeře vypadat výraznější a méně krepaté, avšak nejsou tak objemné, jako při krepatění.

Poznámky

  • právě jste provedli metodu Clarify a nelepší se to? - pak to může být tím, že produkty, které používáte, jsou pro Vaše vlasy příliš těžké nebo že si potřebují zvyknout na Co-washing;
  • přechod ze šamponu na Co-wash může trvat několik týdnů; vydržte - rozhodně to stojí za to;
  • metodu clarify byste neměli provádět příliš často, abyste si vlasy nepoškodili.