Najděte večerní klid v souladu s přírodou

Najděte večerní klid v souladu s přírodou

Vše, co se týká spánku!

Dostatek spánku je nejlepší recept na to, jak se každý den cítit plný energie a zároveň zůstat vyrovnaný a odpočatý. Snadněji se to však řekne, než udělá. Určitě znáte ten pocit, když ležíte v posteli a nespíte nebo se uprostřed noci budíte, místo toho abyste klidně spali. Náš bouřlivý každodenní život plný nepřetržité práce, ale i zábavy, často vede k nepravidelnému životnímu stylu, který naše tělo vystavuje stresu. Příliš mnoho umělého světla, nezdravá strava a málo pohybu jsou dalšími faktory, které mohou ovlivnit náš noční odpočinek.

Proč je spánek tak důležitý?

Zatímco spíme, vykonává naše tělo spoustu životně důležitých úkolů:

  • regeneruje poškozené buňky;
  • posiluje náš imunitní systém;
  • zotavuje se z denních aktivit;
  • dobíjí naši baterii.

Znamená to, že mám problém se spánkem, když se v noci budím?

Evoluce nás přiměla k tomu, abychom se v noci budili - je to zcela přirozené. Uvolněte se, když se tak stane a pak se pokuste znovu usnout. Nejlepší tip a velmi účinný a osvědčený způsob, jak utišit neklidné myšlenky, které se Vám neustále honí hlavou, je meditace. Nechte se díky ní přenést mimo hlučný vnitřní dialog svého mozku do uvolněnějšího stavu.

Kolik spánku potřebuji?

To závisí na několika faktorech, například na tom, jaký jste typ osobnosti, kolik je Vám let a v kolik hodin obvykle chodí Vaše rodina spát. V průměru potřebujeme 7-8 hodin spánku. Někteří lidé potřebují méně, jiní více. To, kolik hodin Vám stačí, abyste se cítili odpočatí, Vám napoví, kolik hodin spánku potřebujete právě Vy. Je třeba naslouchat svému tělu.

V kolik je nejlepší jít spát?

Mnoho lidí se domnívá, že lepší je jít spát brzy, abyste se mohli dobře vyspat. Ještě důležitější je však pravidelnost. Snažte se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Nejlepším tipem je v tomto případě následující: večer omezte duševní aktivitu na minimum a snažte se těsně před spaním nepracovat, nedělat všední administrativní úkony ani nevyřizovat obvyklé textové zprávy nebo e-maily. Dopřejte své mysli odpočinek. Zprávy mohou počkat a budou také mnohem lépe formulované, pokud budete méně unavení.

Musím dodržovat nějaká přísná pravidla, abych se dobře vyspal/a?

Ne tak docela. Rutina usínání je něco, co byste si měli opravdu užít. Vymyslete si malé návyky, které vám pomohou vypnout tělo a mysl před spaním. Vyzkoušejte teplou koupel s přírodními bylinkami nebo si dopřejte šálek bylinkového čaje. Omezte hluk a elektronická média na minimum a hodinu před spaním ztlumte světla. Čím méně se obáváte, že nebudete moci usnout, tím lépe.

Přírodní večerní bylinky pro klidné noci

Noční "lektvar" z bylinek může být skvělým doplňkem Vaší večerní rutiny. Teplý večerní nápoj navodí pocit pohody a bylinky v něm obsažené Vám pomohou se s lehkostí ponořit do říše snů. Ať už se snažíte vytvořit nový spánkový režim, anebo se jen potřebujete dobře vyspat, existuje mnoho přírodních bylin a rostlin, které jsou již po staletí ceněny, neboť nám pomáhají najít před spaním vnitřní klid.

Levandule

Tento fialový zázrak má vysoký obsah esenciálních olejů, které nejen nádherně voní, ale jsou ideální pro večerní nápoj a podporují dobrou náladu. Kromě toho lze vzácné éterické oleje také inhalovat či aplikovat na pokožku.

Květy heřmánku

Kromě levandule obsahují večerní éterické oleje zejména květy heřmánku. Heřmánkový čaj se odjakživa tradičně používá jako šálek na dobrou noc, protože uvolňuje jak mysl, tak i duši.

Oves

Malá miska ovesné kaše, kterou si dáte hodinu před spaním, není vůbec špatný nápad. V lidovém léčitelství se ovesné vločky odjakživa používaly k tomu, aby otevřely bránu ke klidné noci.

Kozlík lékařský (Baldrián)

Kozlík lékařský používají lidé již tisíce let. I dnes je tato rostlinka, zejména pro své pozoruhodné vlastnosti, velmi ceněná. Kozlík lékařský je jednou z našich nejoblíbenějších večerních bylin, zajímavé je, že vůni kozlíku zbožňují i naši kočičí přátelé - má na ně podobný účinek jako šanta kočičí.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek je skvělý nejen o Vánocích! Toto hřejivé koření je v tradiční indonéské i západní bylinné medicíně považováno za večerní bylinu.

Skořice

Skořice má jemnou hřejivou a nasládlou chuť. Posypte si večerní kaši špetkou skořice a nechte zavládnout klid.

Ašvaganda (Ashwagandha)

Ašvaganda je na jedné straně rostlinou moderního života, na druhé straně se v ajurvédě používá již tisíce let a její kořen patří mezi tzv. adaptogeny. Termín adaptogen je odvozen z latinského slova "adaptare" a znamená "přizpůsobit se." Rostliny s adaptogenními vlastnostmi mohou pomoci přizpůsobit se stresovým životním situacím.