Co byste měli vědět o produktech na opalování

Co byste měli vědět o produktech na opalování

Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o přírodní kosmetice chránící před sluncem, její správné aplikaci a další užitečné tipy.

Ochranný sluneční faktor 20, 30 nebo ještě lépe 50? Potřebuji ochranu UVA, UVB nebo obojí? Jak často se mám natírat opalovacím krémem a kolik krému mám použít?

Téma ochrany před sluncem je složité a vyvolává mnoho otázek. Není divu, protože je nesmírně důležité se před slunečními paprsky řádně chránit. Nikdo přece nechce onemocnět rakovinou kůže. Zde jsme zodpověděli nejčastější dotazy.

Proč je ochrana před slunečním zářením tak důležitá?

Slunce je něco úžasného, dodává nám nejen teplo a energii, ale také rozjasňuje naši náladu. Jeho záření je však také nebezpečné. Dva typy ultrafialového záření UVA a UVB mohou poškodit naši pokožku. UVA záření proniká do škáry, a je tak zodpovědné za stárnutí kůže. Proto patří opalovací krémy s UVA ochranou k nejlepším dostupným přípravkům proti stárnutí. UVB záření zasahuje pouze epidermis, ale vede ke spálení.

Je krém na opalování účinný proti UVA a UVB záření?

Dobré krémy na opalování chrání před oběma typy záření. V EU je zákonem stanoveno, že ochrana proti UVA záření musí být alespoň třetinová oproti ochraně proti záření UVB. Na obalu hledejte nápis UVA v malém kulatém kolečku.

Měli byste používat však pouze přípravky na opalování, které chrání jak před UVA, tak i před UVB zářením.

Jaké jsou typy krémů na opalování?

Existují různé typy filtrů. Nejběžnější jsou chemické filtry a minerální filtry. Chemické filtry jsou absorbovány kůží. Ty pak absorbují UV záření a přeměňují ho na teplo. Tento typ opalovacího krému není v přírodní kosmetice povolen, protože chemické filtry podporují odumírání korálů v moři a jsou podezřelé z vyvolávání alergií.

Minerální filtry vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, která odráží sluneční záření. V minulosti výrobky, které používaly tyto filtry, vždy zanechávaly na pokožce bělavý opar. Dnes však existuje mnoho výrobků s minerálními filtry, u kterých to již neplatí. Některé minerální filtry obsahují nanočástice, které jsou opakovaně kritizovány. Opět je dobré se pozorně podívat na obal, protože použití nanočástic musí být deklarováno.

Jak dlouho mohu být na slunci, pokud je moje kůže ošetřena opalovacím krémem?

To zcela závisí na Vašem individuálním typu pokožky a době její sebeochrany. Lidé se světlou kůží mohou na prudkém slunci zůstat přibližně 10 minut, u středního typu pokožky se tato doba prodlužuje na 15 minut a u tmavého typu na 20 minut.

Nyní toto číslo jednoduše vynásobte ochranným faktorem, který používáte. Pokud použijete přípravek s ochranným faktorem SPF 20, budete před sluncem chráněni přibližně pět hodin.

V závislosti na tom, jak moc se potíte, zda jdete do vody a kolik krému se ztratí třením, se tato doba zkracuje. Proto se pravidelně natírejte opalovacím krémem.

Chrání krém na opalování zcela před UVA a UVB zářením?

Ne, krémy na opalování blokují škodlivé záření do značné míry, ale ne zcela. Ochranný sluneční faktor 15 chrání před přibližně 94 % UVB záření, SPF 30 chrání před 97 % a SPF 50 chrání před 98 %. Vícenásobná aplikace krému nezvyšuje ochranný účinek. Přesto je však důležitá, neboť se krém může znovu ztratit.

Kolik krému na opalování mám používat?

Abyste dosáhli plného ochranného faktoru, musíte nanést dostatečné množství krému. Potřebujete 2 mg krému na centimetr čtvereční pokožky. To znamená, že potřebujete více než 30 ml na celé tělo. Protože jen málokdo nanáší tak silnou vrstvu krému, musíte počítat se sníženým ochranným účinkem. Pro obličej platí pravidlo, že si vezměte asi ⅓ čajové lžičky nebo délku prstu. Pak jste dobře chráněni.

Jaký ochranný faktor je rozumný, tedy dává největší smysl?

Optimální úroveň ochrany závisí na několika faktorech.

Patří mezi ně

  • typ pokožky;
  • místo, kde jste;
  • denní doba;
  • délka pobytu na slunci.

V běžném životě by většině lidí mělo stačit dobře aplikované SPF 15-20. U světlé pleti nebo čím jižněji se nacházíte, by měl být použit SPF alespoň 30. Samozřejmě můžete vždy hrát na jistotu a používat SPF vyšší .

Jak jinak se mohu chránit před slunečním záření?

Nejlepší ochranou je, kromě dobrého krému na opalování, oblečení s dlouhými rukávy, které funguje skvěle. Nikdy byste se také neměli obejít bez pokrývky hlavy a slunečních brýlí. Mezi 11. a 15. hodinou se zdržujte ve stínu a vyhýbejte se přímému sluníčku. Stejně tak má smysl jíst stravu bohatou na antioxidanty.

Jaké typy ochrany před slunečním zářením nabízí přírodní kosmetika?

V této oblasti se toho v posledních letech událo hodně. Výběr přírodních kosmetických přípravků na ochranu před sluncem a produktů na opalování je velmi široký. Kromě klasických krémů existují také spreje, fluidy, gely, oleje a mléka. Stručně řečeno - každý si zde najde něco pro sebe.

V Ecco Verde naleznete širokou nabídku pečujících produktů na ochranu před slunečním zářením od mnoha předních světových výrobců přírodní kosmetiky.