Co vědět o deodorantech

Co vědět o deodorantech

Deodoranty jsou již beze sporu součástí našich životů, neboť snad každý chce příjemně vonět anebo alespoň zabránit nepříjemnému zápachu. Ale proč vůbec potřebujeme deodorant? Jak přesně funguje? Je přírodní deodorant účinný? Co obsahuje a co jsou antiperspiranty? To jsou některé z otázek, kterými se budeme zabývat v tomto článku.

Proč se potíme?

Pocení je zcela přirozený proces, kterým tělo reguluje svou tělesnou teplotu a chrání se před přehřátím - je to takříkajíc jeho vlastní klimatizační systém, důležitý a zdravý. Tento proces může vyvolat také horko, stres, námaha, úzkost nebo horečka, které mohou způsobit tvorbu krůpějí potu na kůži. Mnoho lidí však neví, že čerstvý pot je zcela bez zápachu. Nepříjemný odér způsobuje pouze rozklad bakteriemi.

Deodorant nebo antiperspirant?

Pokud jde o to, jak zabránit bakteriím způsobujícím zápach v jejich práci, a tím potlačit nepříjemný odér potu, je deodorant tou správnou volbou. Antiperspiranty jsou k dispozici pouze v běžné, tedy konvenční kosmetice, protože obsahují syntetické hliníkové soli, které stahují nebo dokonce uzavírají póry a zcela zastavují přirozený proces pocení na několik hodin nebo déle. Nebojte se, tyto složky se v přírodní kosmetice nepoužívají!

Jak funguje deodorant?

Organické deodoranty mohou zabránit nadměrnému pocení a zápachu. Je však důležité, aby se deodorant používal pouze na čistou, zdravou a suchou pokožku. Přírodní kosmetika obsahuje řadu přírodních účinných látek, které nás mohou udržet v suchu a zajistit nám tak, že budeme i příjemně vonět.

Kamenec - v INCI také uváděn jako Potassium Alum, je látka, která zabraňuje nadměrnému pocení a používá se v tzv. krystalových deodorantech.

Hydrogenuhličitan sodný (Natron, jedlá soda) - hydrogenuhličitan sodný lze použít nejen při pečení a v domácnosti. Díky svým alkalickým vlastnostem je skutečně velmi účinný při neutralizaci kyselin. Zabraňuje tak tvorbě zápachu a má dlouhodobý účinek. Hydrogenuhličitan sodný se většinou používá v tuhých deodorantech nebo v deodorantových krémech. Citlivá pokožka však může reagovat svěděním nebo zarudnutím. I pro tento případ však existují alternativy bez sody pro citlivé osoby, jako je například Jemný deodorant značky Acorelle.

Esenciální oleje - mohou potlačovat množení bakterií způsobujících zápach, a tak působit proti nepříjemnému odéru potu. Za zvláště účinné se považují oleje z levandule, palmové růže, tea tree, šalvěje nebo cypřiše. Oblíbené jsou také mátové a citrusové oleje, protože dodávají svěží vůni - jako například v deodorantu pro pány Homme deodorační sprej značky Florame. Esenciální oleje se obvykle rozpouštějí v alkoholu a ředí se hydrolátem.

Hydroláty - nebo-li květové vody jsou ideálními složkami deodorantu. Často se používají zejména adstringentní přípravky, jako je vilínová voda. Oblíbený je ale také tea tree nebo mátový hydrolát.

Škrob- obvykle se používá ve formě kukuřičného nebo bramborového škrobu, který pomáhá absorbovat vlhkost a udržovat podpaží suché.

Křemelina - známá také jako Diatomaceous Earth, se z velké části skládá ze schránek fosilních diatomů, tudíž je obzvláště bohatá na křemík, hořčík, vápník a další minerály, a tak ideální pro citlivé typy pokožky. Díky své speciální mikroporézní struktuře dokáže rychle absorbovat vlhkost a neutralizovat tělesný zápach.

To je jen několik příkladů účinných složek. Organické deodoranty navíc obsahují další pečující látky, které vyživují citlivou pokožku podpaží a udržují ji pružnou.

Deodoranty se vyrábějí v nejrůznějších formách: klasický roll-on, sprej, tuhá tyčinka či krém. Každý z nás dává přednost něčemu jinému. Deodoranty měly zohledňovat i zvláštní okolnosti, kterými je období těhotenství a kojení. V této fázi byste měli obecně věnovat pozornost tomu, co přichází do styku s Vaší kůží. Je třeba se vyhnout škodlivým složkám, jako je hliník, parabeny nebo propylenglykol. Při kojení platí pravidlo - co nejméně parfémů - protože by mohly dráždit nos dítěte a jeho čich je obzvlášť silný. Místo toho se doporučují deodoranty "vhodné pro období kojení," které uspokojí touhu po bezpečnosti a svěžesti navzdory hormonální jízdě na horské dráze. Jedním z našich tipů je Deodorační krém s aloe vera značky Florame, který je bez vůně.

Na závěr několik tipů

  • deodoranty by se neměly používat na popraskanou, podrážděnou nebo poškozenou pokožku;
  • tuhé deodoranty s jedlou sodou se často lépe aplikují na vlhkou pokožku, zatímco všechny ostatní deodoranty by se měly používat na pokožku suchou;
  • krémové deodoranty se na kůži roztírají prsty;
  • každý z nás je individuální - někomu deodorant vydrží několik hodin, zatímco jiní musí deodorant nanášet mnohem častěji - to je přirozené a úplně v pořádku.