Olej bakuchiol - hrdina v péči o pokožku

Olej bakuchiol - hrdina v péči o pokožku

Ideální k ošetření stárnoucí pleti a při výskytu akné

Olej bakuchiol neboli babchi - o co se vlastně jedná?

Tento termín, jenž se v současné době objevuje stále častěji, a to v souvislosti s ošetřením pleti, představuje účinnou látku, která se získává z listů a semen rostliny Psoralea corylifolia. Tato jednoletá rostlina pochází z Indie a Srí Lanky, kde dorůstá výšky 50-90 cm, má pěkné světle fialové květy a roste v krátkých zhuštěných střídavých latách. Její název Bakuchiol pochází ze sanskrtského názvu rostliny: Bakuchi nebo Babchi.

Psoralea corylifolia se odedávna používá v tradiční čínské a indické medicíně. Rostlina obsahuje řadu fytochemikálií, včetně flavonoidů, kumarinů a meroterpenů. Bakuchiol je také silným antioxidantem, který chrání pokožku před znečištěním a volnými radikály.

Výhody bakuchiolu v péči o pleť

Díky svému složení je bakuchiol považován za skutečně šetrnou a přírodní alternativu retinolu. Jedná se o funkční analogickou složku, která sice funguje podobně jako retinol, ale nemá jeho vedlejší účinky.

Retinoidy, které jsou sice syntetickou, ale vysoce účinnou verzí vitamínu A, nabízejí v péči proti stárnutí řadu výhod. Nicméně měly by se používat s velkou opatrností. Pro citlivou pokožku prostě nejsou vhodné, často způsobují podráždění a jsou fotosenzitivní, což také vede k fototoxickým reakcím na pokožce.

Bakuchiol je na rozdíl od retinolu přírodní aktivní složkou, která nabízí stejné výhody, a to bez známých nevýhod retinolu.

Doporučuje k ošetření

  • hyperpigmentace;
  • vrásek a jemných linek;
  • pokožky při ztrátě tonizace a pružnosti;
  • matné a bledé pleti;
  • akné.

Díky tomu, že je velmi dobře snášen i citlivou pokožkou, je bakuchiol v péči o pleť velmi atraktivní složkou. Kromě toho nemá fotosenzibilizující účinek jako jeho syntetický příbuzný. Přesto nedoporučujeme vycházet ven bez opalovacího krému. Bylo prokázáno, že UVA paprsky podporují stárnutí pokožky a mohou způsobit její poškození. Už jen z tohoto důvodu by měl být opalovací krém vždy součástí Vaší každodenní ranní rutiny, bez ohledu na použité pečující složky.

Kromě toho má bakuchiol dobrou fotostabilitu, což znamená, že účinná látka neztrácí svou účinnost a ani se nerozpadá působením UV záření. Díky svým antioxidačním vlastnostem navíc chrání pokožku i před volnými radikály.

Je také dobře snášen s jinými účinnými látkami, a proto neexistují prakticky žádná omezení pro jeho současné používání s jinými kosmetickými přípravky. Pouze se doporučuje nepoužívat, během ošetření bakuchiolem, enzymatické nebo kyselé peelingy, protože to může vést k nežádoucí fotosenzitivitě pokožky.

Výtažek z Psoralea corylifolia podporuje integritu extracelulárního matrixu, a tím zajišťuje zvýšení tloušťky pokožky, díky tonizovanější pojivové tkáni, neboť je stimulována syntéza kolagenu. Současně je podporována regenerace horních vrstev pokožky. Kůže je projasněná a je podpořená i její rovnoměrnost. Výsledkem je redukce pigmentových skvrn a celá pleť vypadá pevnější a svěžejší.

Bakuchiol se také používá v boji proti akné a má se stát skutečným konkurentem kyseliny salicylové. Účinná látka zůstává aktivní ve všech čtyřech fázích procesu akné. Minimalizuje hromadění komedogenního materiálu v pórech, působí proti nadměrné tvorbě kožního mazu, má protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje pigmentaci související se zánětem.

Bakuchiol v kosmetice

Protože každá péče o pleť může být jen tak účinná, jak účinné je i její každodenní kosmetické ošetření jako celku, je nezbytné jemné, ale přesto důkladné čištění a dobrá ochrana před UV zářením! Bakuchiol se používá hlavně ve formě séra, jako doplňková péče, a může být použit jako mezikrok po čištění pleti a před denním hydratačním krémem. Pokud nechcete věnovat tolik času několika krokům kosmetického ošetření, můžete smíchat několik kapek bakuchiolového séra do množství denního nebo nočního krému, které obvykle používáte. Nezapomeňte se také ráno namazat opalovacím krémem, aby Vaše pleť zůstala i nadále krásná a mladá!