Mytí vlasů - nemusí být vždy jen šamponem

Dříve se vlasy myly méně často

Ještě před několika desítkami let si lidé myli vlasy zhruba jednou za čtrnáct dní. Dnes si naopak myjeme vlasy denně, což však není vždy ideální. Časté mytí vlasů může vést k podrážděné a mastné pokožce hlavy, lupům, lámavosti vlasů a dokonce i k jejich vypadávání. Naše vlasy jsou téměř závislé na kondicionérech, vlasových maskách a olejích.

Nemluvíme o zákazu všech vlasových pečujících produktů v koupelně, ale existuje mnoho alternativ, které můžete vyzkoušet. Každý někdy použil klasický šampon. Ale co tuhý šampon, prášek na mytí vlasů, jíl na mytí nebo domácí prostředky?

Jedlá soda a jablečný ocet

Začněme starým domácím prostředkem. Přísady na něj najdete v mnoha domácnostech - péče o vlasy takříkajíc z Vaší kuchyně. Pokožku hlavy a vlasy jednoduše umyjte jedlou sodou a poté ji opláchněte zředěným jablečným octem. Tento domácí prostředek má tu výhodu, že neobsahuje žádné zbytečné látky, jako jsou silikony, parafíny nebo umělá barviva či vůně. Je také velmi levný. Jedlou sodu pokožka velmi dobře snáší, proto ji lze použít i na citlivou pokožku hlavy a vlasy.

Její použití je snadné: stačí vzít velkou polévkovou lžíci jedlé sody a zředit ji půl litrem vlažné vody. Jablečný ocet se rovněž ředí vlažnou vodou ve stejném poměru. Směs jedlé sody se pak jednoduše nanese na pokožku hlavy, nechá se krátce působit a poté se opláchne octovou směsí. Nakonec vlasy opláchněte vodou.

Díky tomuto domácímu prostředku jsou vlasy jemné a lesklé. Chvíli však trvá, než si na něj pokožka hlavy zvykne. Optimální výsledky péče lze očekávat až po čtyřech až šesti týdnech. Do té doby se mohou objevit lupy nebo se vlasy mohou rychleji mastit. Opatrní buďte také u barvených vlasů. Jedlá soda barvu z vlasů vytahuje.

Sensitive Herbal Wash ajurvédský práškový šampon od Khadi

Tento prášek sice nepění, ale přesto důkladně a velmi šetrně čistí vlasy přírodní cestou. Lze jej proto použít i jako dětský šampon, protože neobsahuje žádné chemické látky a je velmi jemný.

Ghassoul čistící jíl od TEA Natura

Tento čistě přírodní jíl se těží v Maroku a po staletí se tam používá k péči o tělo. Jedná se o zcela ekologický čistící prostředek na tělo i vlasy. K mytí vlasů se jílový prášek jednoduše smíchá s vodou a vytvoří pastu. Z vlasů a pokožky hlavy se odstraní tuk a vlasy se stanou hedvábnými lesklými a hladkými.

Tuhé šampony

Ty jsou skutečnou a ekologičtější alternativou tekutých šamponů. Jejich složení nevyžaduje vůbec žádnou vodu a je téměř totožné se složením běžných šamponů. To znamená, že tyto výrobky jsou kompaktní, vyžadují méně obalového materiálu a zabírají méně místa. Jsou také velmi hospodárné - jeden tuhý šampon v průměru odpovídá dvěma lahvičkám tekutého přípravku. Kromě toho jsou tyto produkty ideální při cestování, protože se snadno převáží.

Chcete raději zůstat u klasického šamponu, ale vyhnout se chemickým látkám? Pak mrkněte na náš velký výběr přírodních šamponů zde!