Jak může přírodní kosmetika klamat?

Jak může přírodní kosmetika klamat?

Ne vše, co je zelené, je skutečně udržitelné

Přírodní složky jsou trendy, ale bohužel stejně tak i Greenwashing. Stále častěji se propagují přírodní složky a mnoho certifikací slibuje čisté svědomí. Vyplatí se však pečlivě sledovat certifikaci, seznam složek a obal, protože ne vše, co je zelené, je také prospěšné.

Demeter vs. bio

Demeter je považován za nejstarší a nejpřísnější certifikaci ekologického zemědělství na světě. Na rozdíl od běžných ekologických značek se pečeť pro biodynamické produkty vztahuje nejen na suroviny, ale také na zpracování a balení. Na rozdíl od různých druhů bio kosmetiky nejsou povoleny žádné konvenční přísady. Nejméně 90 % použitých surovin musí splňovat kritéria Demeter a zbývajících 10 % musí být alespoň ekologických. Naproti tomu mnoho výrobků se již označuje za ekologické, pokud je pouze jedna složka vyrobena ekologicky, všechny ostatní mohou pocházet z konvenční produkce. Mnohá loga - od veganských až po bezmikroplastová - mají vzbuzovat zelené svědomí, ale často záměrně klamou.

Co není uvnitř

Přinejmenším stejně důležité jako jejich složení je to, co pečující produkty neobsahují. V přírodní kosmetice se často používají prokazatelně kritické látky, aby byla výroba výrobků levnější nebo aby lépe pěnily či voněly. Kritika sahá od zdravotních aspektů, jako je poškození kožní bariéry v případě derivátů minerálních olejů nebo podráždění v případě vonných látek, až po ekologické otázky, jako je kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmového oleje. Mikroplasty - některé z nich ve formě tekutých mikroplastů - se nacházejí také v mnoha kosmetických přípravcích a sprchových gelech a prostřednictvím odpadních vod se k nám dostávají zpět.

Zatímco většina certifikátů přírodní kosmetiky povoluje přísady, které nebyly označeny za škodlivé, kosmetika s certifikací Demeter má jakýsi "pozitivní seznam." Tento seznam obsahuje všechny přídatné látky, u nichž bylo prokázáno, že nemají negativní účinky na lidi, zvířata ani životní prostředí, a byly proto schváleny pro použití při výrobě kosmetiky Demeter.

Udržitelné obaly

Ne všechno, co je zelené, je také dobré pro životní prostředí. Přestože mnoho společností činí důležité kroky směrem k udržitelným obalům, ne všechny alternativy jsou automaticky ekologické. Například "zelené plasty" často vyžadují velké plochy pro pěstování surovin, jako je cukrová třtina. Tento plast se často vyrábí z obnovitelných surovin, ale není biologicky odbouratelný a je stejně odolný a v konečném důsledku není lepší než běžný plast.

Celostně udržitelná kosmetika se proto spoléhá na opakovaně použitelné suroviny, jako je sklo nebo hliník. Ty se vyznačují velmi vysokou mírou recyklace a lze je používat téměř donekonečna, pokud se vrátí do koloběhu surovin.

Bio - podle Vašich představ

Vzhledem k vysokým standardům společnosti Demeter existuje pouze několik kosmetických řad s touto oranžovou pečetí. Rakouská řada bio hroznové kosmetiky dieNikolai je jednou z těchto holisticky udržitelných kosmetických značek, která jde ještě o krok dálů. Většina ingrediencí pochází přímo z vlastních biodynamických vinic Nikolaihof z Wachau, což znamená, že dopravní cesty pro suroviny jsou obzvláště krátké. Výrobky jsou zcela bez palmového oleje, mikroplastů, umělých vůní a konzervačních látek. Díky tomu jsou seznamy obsažených složek krátké a výrobky jsou obzvláště kompatibilní. Baleny jsou v recyklovatelných materiálech pro co nejmenší dopad na životní prostředí.