Levandule lékařská

Lavendula Angustifolia (Lavender) oil, Lavendula Angustifolia Oil

Levandule lékařská je rostlinka z čeledi hluchavkovitých, původem pocházející z oblasti Středozemí, jež dorůstá výšky až 0,8 m. Tato všestranná léčivá rostlina je obecně tou nejoblíbenější ze všech jejích druhů (přes 40). Levandule lékařská stimuluje krevní oběh, používá se např. na popáleniny, neboť zabraňuje tvorbě puchýřů a má hojivé, protizánětlivé, protiplísňové, zklidňující a antibakteriální účinky. V jednom je však velmi speciální! V některých případech se může chovat jako alergen a senzitivní kůži podráždit, nicméně pro ty, kteří na levanduli negativně nereagují může naopak sloužit ke zmírnějí alergických reakcí, a to díky své protizánětlivosti a skutečnosti, že ji lze na pokožku, jako jeden z mála esenciálních olejů, aplikovat samostatně. Levandule Extra je získávána ve francouzských Alpách, a to pomocí divokého sběru. V aromaterapii zklidňuje, stimuluje, regeneruje, posiluje nervy, napomáhá při bolestech hlavy a pozitivně působí i na deprese, nespavost, podrážděnost či nervozitu. Levanduli se nedoporučuje užívat během těhotenství.

Kosmetické vlastnosti

  • stimuluje krevní oběh, používá se na popáleniny;
  • má hojivé, protizánětlivé, protiplísňové, zklidňující a antibakteriální účinky;
  • v některých případech se může chovat jako alergen a senzitivní kůži podráždit, nicméně pro ty, kteří na levanduli negativně nereagují může naopak sloužit ke zmírnějí alergických reakcí;
  • zklidňuje, uvolňuje, napomáhá při bolestech hlavy a pozitivně působí i na deprese, nespavost, podrážděnost či nervozitu.

viz. Markus Schirner 2002, "Aromatické oleje", Schirner Verlag, Darmstadt, 4. vydaní 2011
viz. Heike Käser 2010, "Přírodní kosmetické suroviny", Linz, vydavatel Freya, 3. vydání 2012


Levandule lékařská se vyskytuje v těchto produktech