Éterické oleje

Essential Oils

Esenciální oleje jsou těkavé, v tucích rozpustné a silně koncentrované komplexní látky s multifunkčními vlastnostmi. Tyto oleje (silice) mohou vznikat ve všech částech rostlin, od květů až po kořeny a slouží rostlinám jako odpuzovadla pro hmyz či jako ochrana před plísněmi, hmyzem nebo slunečními paprsky. V závislosti na rostlině se získávají různými způsoby, parní destilací - jedná-li se např. o růže a levandule, lisováním - v případě citrusových plodů, extrakcí pomocí rozpouštědel, anebo pomocí oxidu uhličitého. Hlavními složkami éterických olejů jsou terpeny a terpenoidy, fenoly a deriváty fenolů.

Účinky esenciálních olejů se dělí podle toho, jak působí na lidský organismus. V případě vdechování působí tyto oleje prostřednictvím čichu, relaxují a stimulují naši mysl, ovšem například při masáži, do těla pronikají kůží a pomáhají tak uvolňovat endorfiny (hormony štěstí), což vede ke zlepšení nálady, navození euforie, snížení bolesti a zlepšení spánku.

Vůně éterických olejů vnímáme každý subjektivně. Někdo se např. při vůni růže tetelí blahem a někomu je nepříjemná. Čich je tak v aromaterapii velmi důležitým společníkem, jelikož se podílí na tvorbě tzv. čichové paměti, díky které si jednotlivé vůně pojíme s konkrétními prožitky. Pro náležitou relaxaci je naprosto klíčové zvolit si to správné aroma.

Kosmetické vlastnosti

  • těkavé;
  • rozpustné v tucích;
  • odpuzují hmyz;
  • relaxují tělo i mysl.

viz. Heike Käser 2010, "Přírodní kosmetické suroviny", Linz, vydavatel Freya, 3. vydání 2012


Éterické oleje se vyskytuje v těchto produktech